Sport

10 mesazhet kryesore të Xavit në prezantimin e tij në Barcelonë

Xavi Hernandez tashmë është prezantuar zyrtarisht si trajneri i ri i Barcelonës dhe, në komentet e tij të para në krye të klubit, mund të gjejmë 10 mesazhe kyçe.

Tifozët katalonas janë të emocionuar për ardhjen e ish-mesfushorit dhe pritshmëritë ndaj tij janë të mëdha. Megjithatë, spanjolli duket se po shijon momentin dhe është po aq entuziast sa kushdo për këtë sfidë të re.

10,000 tifozët që u mblodhën në prezantimin e tij në Camp Nou ishin një rikthim në ditët e nënshkrimeve të mëdha që u prezantuan para një turme të etur dhe, ndërsa ai drejton Barcelonën në të ardhmen, disa do të shpresojnë se Xavi mund të ringjallë diçka nga e kaluara gjithashtu.

41-vjeçari e ka ëndërruar këtë moment, pasi është lidhur me punën në disa raste kur nuk ka qenë koha e duhur, as për të, as për klubin, por tani ai shfaqet gati dhe vjen me ide të qarta.

Xavi në angazhim

“Unë do të jap gjithçka që kam që kjo të funksionojë.”

Xavi për mentalitetin

“Barcelona nuk mund të kënaqet me barazimin apo humbjen. Ne duhet të fitojmë çdo ndeshje.”

Xavi për filozofinë
“Dua të bind lojtarët se kjo është mënyra më e mirë për të arritur rezultate”.

Xavi për Pep Guardiolën

“Të krahasohesh me [Guardiolën] është një arritje për gjithçka që ai ka bërë. Ai është një model për mua, më i miri në botë.”

Xavi për lëndimet

“Ne jemi të shqetësuar për lëndimet. Ne duhet ta zgjidhim atë, të shohim se cili është problemi dhe të gjejmë zgjidhje.”

Xavi për disiplinën

“Kur kemi pasur rregulla, na kanë shkuar mirë. Dhe kur nuk kemi, na shkon keq. Duhet t’i imponojmë dhe t’i ndjekim, nuk ka rrugë tjetër.”

Xavi për presionin

“Unë jam këtu për të ndihmuar dhomën e zhveshjes. Është e vështirë të jesh lojtar i Barcelonës.”

Xavi për atmosferën

“Këtu, humbja apo barazimi nuk mjafton. Këtu, kur humbim ose barazojmë, është si një funeral.”

Xavi ndaj Ousmane Dembele

“Rinovimi i Dembeles është një prioritet, ai mund të jetë më i miri në botë në pozicionin e tij”.

Xavi për veteranët

Veteranët, siç i njoh unë, do të jenë ata mbi të cilët mbështetem më shumë”.

Postime të ngjajshme
Sport

17 futbollistë rezultojnë pozitiv me Covid, skuadra portugeze futet në fushë me nëntë lojtarë

Sport

Mbyllet pa gola pjesa e parë mes Villarreal dhe Barcelonës, por Depay humbet një shans të artë

Sport

Formacionet zyrtare: Villarreal - Barcelona

Sport

Vushtrria kampion vjeshtor në prag të 100 vjetorit të klubit, ja si e festuan fitoren e sotme