Blic Plus

1 dozë nga ky ilaç dhe nuk do të prekeni nga këto sëmundje asnjëherë në jetë

-ADVERTISEMENT-
-Advertisement-

Sherebela është një bimë që përdoret gjërësisht në kuzhinë dhe gjithashtu ka veti të shumta kurative. Është një ilaç i shkëlqyer për pastrimin e gjakut, forcon sistemin kardiovaskular, stimulon qarkullimin e gjakut, lufton inflamacionin si dhe gjakderdhjen.

Nga ana tjetër, shafrani i Indisë ka veti antibakteriale, që do të thotë se shkatërron qelizat e mikrobeve dhe viruseve në trup. Është një përbërës i domosdoshëm i shumë përgatitjeve kundër gripit, ftohjeve dhe infeksioneve respiratore. Ai gjithashtu përdoret për parandalimin e sëmundjeve kancerogjene, si kancerin e gjirit, prostatës, zorrës së trashë, të lëkurës dhe të mushkërive.

Mjekësisë popullore rekomandon një ilaç shumë të fuqishëm, duke kombinuar sherebelën me qumësht, shafran Indie dhe mjaltë.

Përbërësit:

250 ml qumësht.
1 lugë gjelle sherebelë.
1 lugë çaji mjaltë.
1 lugë shafran Indie.

Përgatitja:
Shtoni në një tenxhere të vogël qumështin dhe sherëbelën dhe vendosini në zjarr. Mbulojini me kapak dhe lërini të ziejnë për rreth 15 minuta. Më pas largojeni tenxheren nga zjarri dhe shtoni në të mjaltin dhe shafranin e Indisë. Trazojeni mirë dhe pijeni atë të ngrohtë, rreth 30 minuta para se të flini.

-Advertisement-
Postime të ngjajshme
Blic Plus

Nuk do ta besoni sa paguhet Arbana për një muaj

Blic Plus

Faton Peci i çon “selam” nga Istogu Bekë Berishës...

Blic Plus

Merkel jep lajmin e madh, Kjo vlen edhe për Shqiptarët që jetojnë në Gjermani

Blic Plus

Letra prekëse e një babi të varfër për të pasurin që ia gërvishti veturën